REKORDY GUINNESSA

Najgłębsze jezioro

Bajkał położone w Azji, na terytorium Rosji (Syberia); maksymalna głębokość wynosi 1680 m, a średnia 730 m. Jezioro ma powierzchnię 31,5 tys. km kwadratowych.

bajkal

Największe jezioro

Morze Kaspijskie (ok. 370 tys. km kwadratowych), położone w Azji i w niewielkiej części w Europie; największe, bezodpływowe, słone jezioro na świecie; maksymalna głębokość to 1025 m, zasolenie wynosi ok. 11‰, sięgając nawet do 300‰ w zamkniętych zatokach; do wybrzeża Morza Kaspijskiego dostęp mają: Rosja, Azerbejdżan, Iran, Turkmenistan, Kazachstan.

kaspijskie

Najwyższy szczyt

Mount Everest (8850 m n.p.m.), leży w Himalajach Centralnych na granicy Chin i Nepalu, zbudowany z wapieni, granitów, łupków i gnejsów.

everest

Największe miasto

Bombaj stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim; w mieście tym mieszka 17 mln ludzi; występują tu dwie pory roku: sucha i wilgotna.

bombaj

Największa pustynia

Sahara (9064300 km kwadratowych) położona na północy Afryki, na terenie 11 państw: Algierii, Czadu, Egiptu, Libii, Mali, Maroko, Mauretanii, Nigru, Sahary Zachodniej, Sudanu, Tunezji (od Oceanu Atlantyckiego po Morze Czerwone), na długości 5700 km, od północy graniczy z górami Atlas i Morzem Śródziemnym.

sahara

Najdłuższa rzeka

Amazonka Rio de las Amazonas, ma najwięcej na świecie dorzeczy i ma największe zasoby wodne, z tego powodu w jej pobliżu wyrastają największe lasy tropikalne. Płynie przez Peru, Brazylię i jako rzeka graniczna, przez Kolumbię; źródła znajdują się w peruwiańskich Andach na wysokości 5190 m n.p.m.

amazonka

Najwyższy wodospad

Salto del Angel położony na wyżynie La Gran Sabana w Wenezueli; wysokość wynosi ok. 979 m.; jest 11 razy przewyższa Wodospad Niagara.angel

Ogólnie o "Księdze"

Księga Rekordów Guinnessa wydawana co roku przez firmę Guinness, zawiera uwiecznione naturalne bądź zdobyte przez ludzi rekordy świata. W 1955 r. browar "Guinness" wydał pierwszą serię, ktora do Polski dotarła w 1991 r.