REKORDY GUINNESSA

Najwyższy człowiek

Najwyższym człowiekiem na świata Sultan Kosen pochodzi z Turcji, ma 247 cm wzrostu; ma również największe dłonie- 27,5 cm. Sultan ma 27 lat i przestał rosnąć 2 lata temu. Przyczyną tak dużgo wzrostu jest nadmierną produkcję hormonu wzrostu zpowodowany guzem mózgu.

maxczlowiek

Najniższy człowiek

Najmniejszym człowiekiem był He Pingping z Chin, miał zaledwie 73 cm wzrostu. Robił karierę w chińskich i japońskich programach telewizyjnych. Pingping zmarł 16 marca 2010 w Rzymie. Przyczyną były problemy z sercem wywołane przez długoletnie palenie (palił od 7 roku życia). Miał niecałe 22 lata i cierpiał na pierwotną karłowatość.

minczlowiek

Największy koń

Poe 10-letni szkocki ogier jest najwyższym koniem na świecie, mierzy 205 cm. Co dzień pożera niemal 5 kg zboża i wypija 30 litrów wody

maxkon

Najmniejszy Koń

Klacz o imieniu Thumbelina (Calineczka), ma jedynie 50 cm wysokości; przyszła na świat na Amerykańskiej farmie, która zajmuje się hodowlą miniaturowych kucy; w 2006 roku trafiła do Księgi Rekordów Guinessa jako najmniejszy koń świata; jest 4x mniejsza od największego konia na świecie; mieszka w psiej budzie a jej najlepszymi towarzyszami zabaw są psy.

minkon

Największy kwiat

Ma Raflezja, pasożytnicza roślina żyjąca w Azji. Każdy jej kwiat ma około 90 cm średnicy i waży ponad 4,5 kg.

maxkwiat

Najmniejszy kwiat

Zaledwie 1,5 milimetra wysokości ma Wolffia ledwo widoczna wodna roślina.

minkwiat

Największy pies

George ma cztery lata i mieszka w Arizonie. To pies gigant od łapy do kłębu mierzy niemal 110 cm, od nosa po czubek ogona 210 cm i waży 111 kg. Ogromny pies ma wilczy apetyt. Miesięcznie pochłania prawie 50 kg karmy.

maxpies

Najmniejszy pies

Chihuahua- Dancer gdy się urodził był rozmiarów kciuka, teraz waży 510 g i ma 10 cm wysokości.

minpies

Największy ptak

Ma 274 cm i waży 156 kg jest najcięższy i najwyższy ptakiem, ma dobry wzrok. Struś afrykański występuje na terenie południowej Sahary.

maxptak

Najmniejszy ptak

Koliber ma około 10 cm długości i waży prawie 3 g. Potrafią latać wewszystkich kierunkach. Skrzydłami machają nawet 200x na sekundę, dzięki czemu mogą prawie nieruchomo utrzymywać sie nieruchomo w powietrzu.

minptak

Ogólnie o "Księdze"

Księga Rekordów Guinnessa wydawana co roku przez firmę Guinness, zawiera uwiecznione naturalne bądź zdobyte przez ludzi rekordy świata. W 1955 r. browar "Guinness" wydał pierwszą serię, ktora do Polski dotarła w 1991 r.