REKORDY GUINNESSA

Najgłębsze jezioro

Hańcza jest to najgłębsze jezioro w Polsce, jego głębokość wynosi 106,1 m; zajmuje powierzchnie 304,4 ha, średnia głębokość 38,5 m, długość 4530m; położone na Pojezierzu Wschodnio-Suwalskim na wysokości 227 m n.p.m.; przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza.

hancza

Największe jezioro

Śniardwy leży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich; jego głębokość- 23,4 m.

sniardwy

Najwyższy szczyt

Rysy ( 2503 m n.p.m.) - położony na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Wysokich; ma trzy szczyty, najwyższy z nich położony jest na terenie Słowacji (2503 m), zaś północny jest najwyższym punktem Polski (2499 m).

rysy

Największe miasto

Warszawa największe polskie miasto pod względem liczby ludności (1711466 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2009 r.); położone w środkowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Wisłą; jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską; mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów.

warszawa

Największa pustynia

Pustynia Błędowska (ok. 33 km kwadratowych); leży na granicy Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej; długość- 10 km, szerokość do 4 km; przepływa przez nią rzeka Biała Przemsza; jej obszar objęty został programem Natura 2000.

bledowska

Najdłuższa rzeka

Wisła (1047 km); źródło znajduje się na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim na wysokości 1106 m n.p.m.; kierunek biegu- południkowy; zbiorniki na Wiśle: Jezioro Czerniańskie, Jezioro Goczałkowickie, Jezioro Włocławskie.

wisla

Najwyższy wodospad

Siklawa wodospad o wysokości ok. 64-70 m. położony na Potoku Roztoka w Tatrach Wysokich.

siklawa

Ogólnie o "Księdze"

Księga Rekordów Guinnessa wydawana co roku przez firmę Guinness, zawiera uwiecznione naturalne bądź zdobyte przez ludzi rekordy świata. W 1955 r. browar "Guinness" wydał pierwszą serię, ktora do Polski dotarła w 1991 r.